Már korábban is lehetett részt venni az EU költségvetési javaslataiban ezen a platformon, most úgy tűnik, célszerűnek tűnt nemzetközileg is összefogni a terjedő gyűlöletkeltés ellen. Mint ahogy azt talán ti is látjátok, egyre jobban tért nyernek a szélsőséges gondolatok, hiszen ez látszik az egyes pártok elért eredményein is. Ezen kellene változtatni, hogy egy békés és fejlődő társadalmat hagyjunk osztályrészül gyerekeinknek és unokáinknak. Itt tudsz becsatlakozni.
Tartalom:
- I. Miért kell az európai költségvetésről beszélnünk?
- II. A társadalomban tapasztalható gyűlölet elleni küzdelem
- III. Politika emberközelből: a polgári vitacsoportok működése
I. Miért kell az európai költségvetésről beszélnünk?
A hosszú távú költségvetés határozza meg az EU költségvetésének méretét, és hogy pontosan mire fordítják az évek során a különböző összegeket. A jelenlegi hosszú távú költségvetés 2021-től 2027-ig tart, és 1,2 billió eurót tesz ki; ez az uniós GDP körülbelül 1%-ának felel meg. Ezt egészíti ki a Covid19-világjárványt követő helyreállítást szolgáló ideiglenes eszközből, a Next Generation EU-ból származó mintegy 800 milliárd euró.
Az európai költségvetés célja, hogy támogassa politikai prioritásainkat. A pénzügyi források összevonásával jobban meg tudunk felelni a közös kihívásoknak (pl. RESTORE árvízkárosultaknak, de ide sorolható közös versenyképesség is), és pozitív és közvetlen hatást tudunk gyakorolni a polgárok mindennapi életére.
2025-ben a Bizottság javaslatot terjeszt elő a 2028-ban kezdődő új hosszú távú európai költségvetésre vonatkozóan, amelyről ezt követően az Európai Parlament és a tagállamok döntenek. Az európai hosszú távú költségvetéshez valamennyi tagállam és az európai parlamenti képviselők többségének egyhangú jóváhagyása szükséges.
Tipp: Minket a Költségvetési Bizottságban Kollár Kinga képviselőnőnk tud képviselni.
Hogyan vehetek részt az új költségvetésről szóló uniós szintű vitában?
Hogyan tudjuk a lehető leghasznosabb célokra fordítani a költségvetés minden centjét? Hogyan tudja a költségvetés visszatükrözni az európai, így a magyar, lakosok különböző szükségleteit? Hogyan tud sokféleségünkben is egyesíteni minket, európaiakat? Mit gondolsz, a te életében hogyan tudna az európai költségvetés közvetlen és pozitív változást előidézni? Hogyan tud választ adni a költségvetés a minden európai polgárt érintő kihívásokra?
Ezen a felületen, mely a kölcsönös tiszteleten alapuló konstruktív viták fóruma, megoszthatod elképzeléseidet és megbeszélheted más állampolgárokkal is.
Vegyél részt TE is a vitában, és segíts biztosítani, hogy a ma fellépése a holnap Európájának megerősítését szolgálja!
Hogyan fog eljárni a Bizottság a beérkezett elképzelések, javaslatok ügyében?
A Bizottság figyelembe fogja venni a platformon megosztott információkat az új európai költségvetésre vonatkozó javaslat előkészítése során.
Várható feldolgozási rend: Online vita (február-március), Polgári vitacsoport (március-május), javaslat (július).
II. A társadalomban tapasztalható gyűlölet elleni küzdelem
Európában ma riasztóan gyakori a gyűlöletbeszéd, és egyre többször fordulnak elő gyűlölet-bűncselekmények. A gyűlölet nemcsak a közvetlenül megcélzott egyéneket, csoportokat és közösségeket érinti, hanem polarizálhatja a társadalmat és gátolhatja a demokratikus vitát is (magyarán: az értelmes érvek elvesznek – Szerk.).
2023 decemberében a Bizottság közleményt fogadott el „Nincs helye a gyűlöletnek: európai összefogás a gyűlölet ellen” címmel. Ez a közlemény polgárok vezette vitára szólít fel, melynek résztvevői eszmecserét folytatnak arról, hogyan lehetne a megosztottság és a gyűlölet légköréből kitörve olyan társadalmat létrehozni, melyre az egyenlőség, valamint az emberi jogok és méltóság tiszteletben tartása jellemző. Ezeket az értékeket az Európai Unióról szóló szerződés is rögzíti, mely alapjában véve egy, az EU polgárainak együttélését szabályozó társadalmi szerződés.
A gyűlölet elleni küzdelem: beszéljenek a számok!
Bár a gyűlölet nagyságrendjét nem könnyű pontosan meghatározni, íme néhány számadat szemléltetésül:
- 8 millió, EU-szerte közzétett online üzenet elemzése alapján a toxikus hangvételű, gyűlöletkeltő üzenetek száma 30%-kal nőtt 2023. január és szeptember között.
- Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége által végzett felmérés válaszadóinak 55%-a több mint három alkalommal tapasztalt faji megkülönböztetést az EU-ban 2022–2023-ban.
- Minden harmadik nő legalább egyszer elszenvedett fizikai vagy szexuális erőszakot. Emlékeim szerint Magyarországon ez minden második – Szerk.
Te is szeretnél fellépni a gyűlöletkeltés ellen? Kattints ide. Eddigi teljes ajánlási lista (PDF).
III. Politika emberközelből: a polgári vitacsoportok működése
Három hétvége alatt a 27 EU-tagállamból származó, véletlenszerűen kiválasztott 150 polgár azt vitatta meg, hogy hogyan lehetne a társadalomban tapasztalható gyűlöletet kezelni, leküzdeni. Az eredmény: A téma érzékenysége és az azt övező erős érzelmek és különbözőségek ellenére a résztvevőknek sikerült előremutató és tiszteletteljes vitát folytatniuk. Önt is érdekli, hogyan sikerült személyes benyomásaik és tudásuk alapján 21 konkrét javaslatot megfogalmazniuk az Európai Bizottság számára?
Itt megnézheti!
Itt zajlik az ötletelés, melyből következik egy felülvizsgálat és ülésezés, majd egy következtetés. Az oldalon megnézheted a lezárt vitákat is, egy elkerülheted a duplikációkat.

A fenti QR kóddal a „Legyél a Változás Egyület„-et tudod támogatni REpontoknál. Köszönjük!
XI. kerületi TISZA SZIGET TAGSÁG – ra itt tudsz jelentkezni.
Érdekesnek találtad ezt a cikket? Legyél te is köztünk, legyél te is Rendszerváltó!