Nyugdíjaskám

Nyugdíjaskám: Otthonfelújítás, adókedvezmény vs. őstermelők és a nyugdíjemelés

Mint eddig már sokszor, megint a nyugdíjas a legkiszolgáltatottabb, hiszen ő már nem tud könnyen változtatni életkörülményein, már nem tud csak úgy külön jövedelemhez jutni. Viszont nem vagytok egyedül! Sok helyen számolnak utána, hogy mit lehet kihozni a szerény büdzséből és mi is megírjuk, hogy az utóbbi idők belengetett “jó hírei” használhatóak-e egyáltalán, s ha igen, mennyire.

Tartalom:

Preambulum

Írtunk már pár cikket, ami érinti a nyugdíjasokat – például itt elérhető az egyik, de használhatod az oldal jobb alján lévő keresőt is. Most egy kis előtörténetnek nézzük már meg, hogy kb. mennyit is keresnek a nyugdíjasok. Ehhez találtam egy jó táblát a grantis.hu oldalon, ezért azzal illusztrálom, mert talán így a legjobban átlátható:

Nyugdíj ellátás összege
– 39 999 Ft20 523
40 000 – 99 999 Ft178 404
100 000 – 199 999 Ft967 917
200 000 – 299 999 Ft674 317
300 000 – 399 999 Ft271 561
400 000 – 499 999 Ft99 252
500 000 Ft –60 387
Nyugdíjasok száma összesen2 272 361

Tehát a kb. 2,3 millió nyugdíjasból 1,2 millióan (5-nél felfelé kerekítünk, azért nem 2,2 és 1,1, mellesleg a hivatkozott KSH ugyan 2.4 millió főt említ, de talán csak “időseket” vettek számításba /Tehát az ott közöltből pl. megváltozott munkaképességűt nem érint intézkedés? Lehetséges./ – Szerk.), tehát a nyugdíjasok fele, még mindig 200 ezer forint alatti nyugdíjból él.

Nyugdíjemelés 2025

Olyan jól jártak a nyugdíjasok idén, hogy a kormány csak 3,2%-os inflációkövető emelést számolt – miközben az infláció legalább 3,7% volt valójában a kormány szerint is -, tehát csak annyi emelést kaptak. Hogy is vagyunk azzal az inflációkövető nyugdíjemeléssel? Az év elejei 5,5% meg bizonyára smafu, dehát a mókuskerék példát már elmeséltem korábban. Hová tűnt a 0,5%-od, nyugdíjaskám? Na de, hátha lesz ismét nyugdíjkorrekció. Majd. Valamikor és talán.

Te is segíteni szeretnél? Legyél TE is a történelem része, írj történelmet! Legyél te is Rendszerváltó! Hidd el, egy csésze kávé ára (sőt, hiszen 500.- Ft már arra se elég) is sokat segít! Köszönjük a nép és az utódok nevében! – Szerk.

Vidéki Otthonfelújítási Program

Hurrá, lehet kapni max. 3 millió Forintot az otthonfelújításra és + hatmilliót igényelni hozzá kedvezményes hitel formájában! Nézzünk meg pár részletet:

  • 5.000 lélekszám alatti településeken hol érhető el (2.887 település).
  • Ki lesz az adós? A nyugdíjas kapja a kis nyugdíját, ki lesz megint rabszolga, vagy hogy szabadulhatsz meg ingóságodtól/ingatlanodtól a hitelnél?
  • A felújítási költség (anyag+díj: a díj a végzett munkálat – pl. ásás, festés, vakolás – munkadíja, az anyag a felhasznált anyag, pl. beton, csövek) 50%-ára szól a pénz, a másik felét a nyugdíjas adja hozzá. Érdekes, hogy nincs külön említve logisztikai/egyéb költség, illetve tartalékkeret például legalább pótmunkára, bár ez utóbbi talán szintén egybeszámolható valahogy a két tétel közé.
  • Legyen gyereked (hm, új adósrabszolga kell, vagy legalább örökös?).
  • Érthetetlen, hogy 2026 június 30. között kell benyújtani a kérelmet, de a munkálatokat már mindenképpen el kell kezdeni és kiszámlázni 2025-ben. Tehát akkor tegyük fel, hogy megcsinálja egy vállalkozó idén és a nyugdíjas (1) ajánlatot kér, (2) elfogadja az ajánlatot, (3) szerződést köt, (4) átadja a munkaterületet a vállalkozónak, (5) vállalkozó elvégzi a munkát, (6) nyugdíjas elfogadja a vállalkozói (7) készre-jelentést, majd aláírja a (8) teljesítésigazolást, megkapta az (9) átadási dokumentációt (tegyük fel, hogy van/kell, ebben vannak termékek teljesítménynyilatkozatai stb. Én nem tartanám relevánsnak, de nem ismerem a feltételek ezen részét. – Szerk.), ami alapján már ki is (10) fizette a munkát – tehát akkor 100%-ot előre? – a kapott számlára és utána folyamodjon ehhez? Feltételezem, hogy a nyugdíjas örül, ha azt a bizonyos 50%-ot elő tudja teremteni (mondjuk a nyugdíjasok azon fele, amelynek legalább 200 e Ft fölötti a nyugdíja, mert a másik fele szerintem csak sóhajtozik). Úgy tűnik, hogy ez utó-finanszírozott. Legyetek bátorak’, legyen pénzetek rá: most, előtte – Szerk.
  • Ha nincs elég pénzed, akkor úgyis a hitellel indítasz, ehhez itt egy cikk (a kamat persze, hogy nagyobb, mint amennyi százalékkal a nyugdíj emelkedett, mit is várnál).

Szóval, a témához kapcsolódó pár kérdés már alapból így szól:

  • Vidéki vagy?
  • Van-e már alapból elég pénzed belevágni? Vagy ha nincs, akkor vállalod-e a hitelfizetést “nyugdíjasként” (utóbbi cikknél maradva: 6 milliós hitelnek így 62 806 ezer forint a havi törlesztőrészlete, a THM-be beszámított 114 580 forint díj és költség mellett.)?
  • Tudod-e, hogy a kiadások felére, tehát 50%-ra tudod igényelni? Tehát pl. 6.000.000.- Ft a kivitelezés, te ezt alapból kifizeted és a felét, tehát 3.000.000.- Ft-ot, kaphatsz meg. S ez utóbbi egyelőre marad feltételes mód, bár legyünk jóhiszeműek.
  • Ha hitelben is gondolkozol, ismered-e már az ajánlott konstrukciók feltételeit? Egyelőre az OTP-nél és a K&H-nál láttam erre külön megoldást. Mit tudsz érte felajánlani és tudod-e majd fedezni a törlesztőket?

Adó-visszatérítés 2025

Nahát, elkezdődtek a jól hangzó választási osztogatások, pedig még csak év eleje van: “A nyugdíjasok alapvető élelmiszerek, mint a zöldségek, a gyümölcsök és a tejtermékek esetében vissza fogják kapni az áfát“. Akkor lássuk csak, hogy mivel jár ez és hogy képzelik el ahelyett, hogy a nyugdíjas egyszerűen megkapná (például az év elejei +0,5%-ot):

  • Külön kártya lesz az azonosításhoz. Biztos nem lett volna egyszerűbb a nyugdíjasnak pénzt kapni. De valaki jól járhat a nyugdíjason kívül, mondjuk legalább a vonalkódos kártya legyártója (gondolj bele, több mint 2 millió kártya, cca. 2,2-2,4 millió). Eddig még azonban úgy tudjuk, hogy lesz lehetőség elektronikus formára is – megelőlegezem, hogy okostelefon és legalább egy hivatali ügyintézés kell majd hozzá, de nem ismertek még a részletek. Éljen a környezetvédelem, remélem utóbbi is használható lesz. Ki fog legyártani, kiszállítani külön terminálokat és annak, fenntartásának milyen plusz költsége lesz? Ki fizet érte?
  • Sikeres azonosítás után nem kell például az ügyfélkapuval bajlódni (bennem felmerült, hogy van ilyen ötletük, de legalább ez örvendetes – Szerk.), a kártyahasználatból kapott adókedvezmény a következő nyugdíjjal érkezik majd meg. Ez a kézbesítés típusától függően számlára érkezik, vagy készpénzben.
  • Piac, őstermelők és társaik: Hát igen… Alanyi adómentesek már alapból az árusok, tehát: NINCS visszatérítendő adó. Az intézkedés kiemelten hátrányosan érinti az alanyi adómentességet élvező kivállalkozókat és őstermelőket, hiszen miért náluk akarna vásárolni a nyugdíjas?
  • A termékeknél a költés 30-40%-a megy ezekre a nyugdíjasnál. Forrás: Herczog László, ATV Start.
  • A nyugdíjas alapból olcsóbbat termékeket vesz, így nem jelentős a visszatérítendő adó sem (mert nem drága egzotikus gyümölcsöket és hasonlót vesznek).
  • Havi 10-15e Ft a maximum (maximalizálva lesz).
  • Kiesik a költségvetésből, tehát végső soron megint árfelhajtó lesz ez az adókedvezmény is (éljen a mókuskerék példa…). tehát fognak emelkedni az árak.
  • Várható, hogy külön kiadások merülnek fel a boltosoknak. Biztos vágynak rá, hiszen csórik a REpontok gigászi helyfoglalását is bizonyára számításba vették már akkor, amikor az üzletük kialakítását megtervezték. Jó lehet nekik, hogy kevesebb kiárusító és raktártér van.

Összegezzük a kérdéseinket:

  • Első és legfontosabb: Miért nem építik ezt eleve bele a nyugdíjba?
  • Ha a nyugdíjas már nem tud magának bevásárolni, akkor megbízottja/gondoskodója (pl. családtag) is megteheti-e? Kicsit ezt a kérdést megfordítva, mennyire lehet ezzel visszaélni?
  • Ki gyártja le a kártyákat? Ki kézbesíti őket és mennyiért?
  • Ki gyártja le a készülékeket (amin le kell húzni a kártyákat) és kinek kell fizetni érte és kézbesítéséért?
  • Kell-e, hogy a kiszállítóknál, például ételszállító, futárnál is legyen külön készülék? Mert több olyan település van, ahol csak így tudnak az idősek élelmiszerhez jutni.
  • Milyen fenntartási költséggel járnak a készülékek? Például, vidéken kell-e plusz áram, internet, hely stb.? Feltételezhető, hogy kis teljesítményű lesz az eszköz, de a kis dolgok összessége teremthet nehéz helyzetet, ezért lényeges kérdés.
  • Miért szúrtak így ki az alanyi-adómentességet élvező kisvállalkozókkal és őstermelőkkel? Tönkre akarják tenni őket, hogy felvásárolhassák az üzletüket?
  • Miért lassítják a vásárlási folyamatot? Ez persze kényelmi kérdés, de ha hozzávesszük, hogy legalább kétmillió nyugdíjasról beszélünk, azért szerintem igenis elgondolkodtató!
  • Mennyi adót kap vissza a nyugdíjas? Az MFOR cikke szerint várhatóan kemény 1.459.- Ft (tehát évi +17.508.- Ft maradhat a nyugdíjasnál) jár majd vissza egy-egy nyugdíjasnak. Nagyon ne csodálkozz: egyfelől, nincs nagy vásárlóerő, másfelől, ez csak az adó mértéke.

Most, így az utolsó kérdésnél és a hozzá saccolt adatnál, egy kicsit gondoljuk megint végig, hogy mennyivel is kellett volna megemelni a nyugdíjak értékét az intézkedések helyett?

#újbuda #rendszertvaltok


A fenti QR kóddal a „Legyél a Változás Egyület„-et tudod támogatni REpontoknál. Köszönjük!

XI. kerületi TISZA SZIGET TAGSÁG – ra itt tudsz jelentkezni.

Érdekesnek találtad ezt a cikket? Legyél te is köztünk, legyél te is Rendszerváltó!