Átlagnyugdíj és nettó átlagkereset viszony

Miniszteri fizetés, születések száma, átlagnyugdíj és nettó átlagkereset viszony

Ej, Vitya! Hát milyen jól segítesz te az alanyi adómentes őstermelőkön meg kistermelőkön az adó-visszatérítéssel, meg év elején nyugdíjról is lespóroltál 0,5%-ot! Most komolyan, emeljük már meg a fizetésed, 2021 után biztos nem volt elég. Azért tegye már fel mindenki a kérdést magának: havi 7,1 millió forintból hogyan nem lehet félretenni a vagyonnyilatkozathoz?

Tartalom:

Orbán Árpád üzenete

Miközben az Orbán-infláció sok százezer honfitársunkat sodorta elképesztő megélhetési válságba, aközben a miniszterelnök a saját (legális) fizetését épp havi 7 millió forint fölé emeli. Eközben pedig 3,2 százalékkal – tehát nem lespórolt 0,5%-ot (Szerk.) – emelte a nyugdíjakat és a távoli jövőre is csak könyöradományokkal – például, használj majd vonalkódos kártyát adó-visszatérítéshez (Szerk.) – hitegeti a honfitársainkat.

Orbán Viktor az egyetlen miniszterelnök Európában, akinek minden családtagja milliárdos, vagy százmilliárdos lett, eközben pedig hazánkat a legszegényebb és legkorruptabb uniós tagállammá tette. Forrás: Orbán Árpád Facebook bejegyzés.

Élveszületések száma

Eljött a január és a KSH kénytelen-kelletlen, de közölte az élveszületések számát. Ugyan korábban én is készítettem ehhez grafikont, de itt is felhasználhatjuk az Orbán Árpád képviselőnk által generáltat:

Idén januárban 6.367 gyermek született, és KÉTSZER ANNYI, 12.855 fő vesztette életét (igen, az ábra felső vonala a halálozások, az alsó, egyértelműen csökkenő trendű pedig a szüléseké). Szerk.: Nem látható az ábrán az emigráció/elvándorlás/kivándorlás, 2010-ben még jóval 10 millió fölött volt a lakosságszám.

Tavaly januárhoz képest:

  • a születések száma 4,5%-kal csökkent,
  • a házasságkötéseké 4,2%-kal lett kevesebb,
  • a halálozásoké viszont 6,5%-kal nőtt.

Ezt a nemzet-fogyást köszönhetjük a Fidesz kormány dilettáns, dölyfös, megbízhatatlan gazdasági és politikai “stratégiájának”. Hogy hiheti el még bárki is, hogy ez egy nemzetbarát kormány? Forrás.

Átlagnyugdíj és nettó átlagkereset

Szeretném, ha először vetnél egy pillantást csak simán az átlagnyugdíj és külön az átlagkereset alakulására. Azért így, mert ha így külön-külön mutatják neked, akkor annyit látsz, hogy “növekedett”.

Átlagnyugdíj alakulása 2009 – 2024
Nettó átlagkereset alakulása 2009 – 2024

Ugye, egész jól néznek ki a grafikonok? Figyelmesebben megnézve azért azt láthatod, hogy valami visszajelzés miatt már egyszer észbe kapott a kormány, mert valamiért 2023-nál az átlagnyugdíj hirtelen ugrott egy nagyot – biztos a nyuszik réme, vagy esetleg éppen volt választás, esetleg az infláció amúgy is megengedte? Csak nem… Azért megnézheted fentebb, hogy eközben a miniszterelnök fizetése hogyan is alakult.

No de, nézzük már meg mégis, hogy egymáshoz képest az átlagnyugdíj és nettó átlagkereset viszonya hogy alakult:

Átlagnyugdíj és nettó átlagkereset arány százalékban 2009 – 2024

Ugye 2, ez már mintha valami lejtmenetet mutatna. Míg 2011 után volt némi javulás, három évre rá, 2014-től, már lejtmenet volt a kettő kapcsolata között. Egészen 2022-ig, mikor is szembesültünk az irdatlan inflációval, a nyugdíjasok egyre kevesebbet és kevesebbet értek. Mondjuk egy akkora infláción gondolkodj el most egy kicsit. Megvan? Most akkor gondolkodj el azon is, hogy mennyivel kevesebbet ért hirtelen a nyugdíjad vásárlóértéke. Megvan? Tehát az infláció miatt simán tudta nagyobb összeggel emelni a nyugdíjat, mert az infláció miatt értékvesztést szenvedtél el. Például tavaly kaptál 100.- Ft-ot és emelt 120.- Ft-ra, miközben egy pohár kefír ára 10.- Ft-ról 30.- Ft-ra emelkedett (nem élő példa, csak az értelmezés kedvéért írtam – Szerk.).

Szintén megfigyelheted, hogy 2023 után már megint nem érdekes a nyugdíjas és most 2025 év elején is lecsaptak az inflációhoz képest 0,5%-ot. Ezt a kormányt nem érdekli a nyugdíjasok sorsa, csak megnehezíti az életüket holmi vonalkártyás adó-visszatérítési lehetőséggel ahelyett, hogy tisztességes nyugdíjat próbálna adni.

Összefoglalva:

  • 2016-ig 60% fölötti volt a nyugdíjas valószínűsíthető vásárlóértéke (mert nettó átlagkeresethez viszonyítok, azért élek ilyen kifejezéssel).
  • 2014-2022 között drasztikusan csökkent ez az érték.
  • 2023-ra az infláció miatt nagyobb szám jöhetett ki, mivel azonban minden drágult, így nem igazán lehet értéktöbbletről beszélni.
  • 2024-tól megint csökkent a vásárlóérték.

Hiába van magasabb nyugdíj-besorolási értéked, mint a fél nyugdíjas tábornak (200 eFt alatt), te is rosszul jársz és kevesebbet tudsz vásásrolni.

Nem kell, hogy nekem higgy, megnézheted magad is: KSH 20.1.1.39. 20.1.1.57, 25.1.1.38.

#újbuda #rendszertvaltok


A fenti QR kóddal a „Legyél a Változás Egyület„-et tudod támogatni REpontoknál. Köszönjük!

XI. kerületi TISZA SZIGET TAGSÁG – ra itt tudsz jelentkezni.

Érdekesnek találtad ezt a cikket? Legyél te is köztünk, legyél te is Rendszerváltó!