TISZA Párt a nőkért

“Nők a jövőért – Kihívások, lehetőségek és egyensúly a közéletben, munkában és a családban” konferencia

A TISZA Párt kiáll a nők jogaiért, ebből kifolyólag ma külön konferenciát is tartott “Nők a jövőért – Kihívások, lehetőségek és egyensúly a közéletben, munkában és a családban” címmel. Őszintén és nyíltan fogunk beszélgetni olyan nőket érintő kérdésekről, mint az egyensúly megtartása a munkában és a családban, arról, miért születik egyre kevesebb gyermek és egy nagyon szenzitív beszélgetés is lesz a családon belüli erőszak témakörében.

2025. február 28-án a TISZA Fővárosi Frakciójának szervezésében megrendezésre kerül a TISZA első női ügyeket megvitató szakpolitikai rendezvénye „Nők a jövőért – Kihívások, lehetőségek és egyensúly a közéletben, munkában és a családban” címmel. A rendezvény célja, hogy szakértők bevonásával megkezdődjön a TISZA nőügyeket érintő szakpolitikai diskurzusa a partnerségi kapcsolatok kialakításával párhuzamosan.

Tartalom:

Pódiumbeszélgetések keretében három témát járunk majd körül:

1. Nőként egyensúlyban – munkában és családban

Az első beszélgetés során arra próbálunk választ találni, hogy hogyan teremthető meg a munka és a magánélet harmonikus egyensúlya egy nő számára, miközben mindkét területen kiemelkedő teljesítményt nyújt? Megvitatjuk, mi lehet az oka, hogy egy kutatás szerint a nők csaknem fele nem tér vissza munkahelyére a szülési szabadság után? A beszélgetés rávilágít a munkahelyi rugalmasság, a családbarát politika és a személyes időmenedzsment szerepére a sikeres karrierépítésben.

2. Csökken a születések száma – A demográfiai válság és a holnap társadalma

A második pódiumbeszélgetésen a következő kérdéseket járjuk körül: Demográfiai válságban vagyunk? Miért csökken a születésszám? A megszületett gyermekek miért kerülhetnek állami gondozásba vagy nevelőszülőkhöz? Miért nem vállalnak gyermeket a nők? Miért nő a meddő nők száma? Oka lehet-e ennek az orvoshiány, a kevés bölcsődei, óvodai férőhely, a tanárhiány, a megfelelő oktatás vagy az alacsony bérek? Oka lehet-e a minimális állami támogatás, a nők kiszámíthatatlan visszatérése a munkahelyekre, a lakhatási problémák megoldatlan kérdései?

3. Családon belüli erőszak

Az utolsó pódiumon az alábbi kérdéskörök kerülnek részletes áttekintésre:

  • Miért maradnak csendben az erőszak áldozatai, és hogyan támogathatjuk őket a hallgatás megtörésében?
  • Milyen jogi és társadalmi eszközök segíthetnek az áldozatoknak kilépni a csendből, és mivel támogathatjuk őket a gyógyulási folyamatban?
  • Hogyan változtatható meg a társadalom hozzáállása, hogy az áldozatok ne szégyent vagy félelmet, hanem támogatást és megértést érezzenek?
  • Milyen szerepe van a közösségi összefogásnak abban, hogy hosszú távon csökkentsük az erőszakot és segítsük az érintetteket?

Pénteken tehát mélyrehatóbban is megkezdjük a szakmai egyeztetést a fent említett három témában. A TISZA budapesti frakciója örömmel indítja el az eseménysorozatot, melynek csupán az első rendezvénye a „Nők a jövőért” című tanácskozás – hiszen mely más szervezet lenne alkalmasabb egy ilyen rendezvénysorozat elindítására, és ki tudná hitelesebben képviselni a nőket, mint egy olyan képviselőcsoport, melynek tagjainak pontosan a felét női képviselők alkotják?

Gondolatébresztő Orbán Árpád fővárosi képviselőnktől

FONTOS: emlékeztetőül alább két “igaz fideszes hazafi” igazi véleménye a NŐKRŐL, csak hogy sose feledjük.

Kövér László:

“Szeretnénk, ha lányaink az önmegvalósítás legmagasabb minőségének azt tartanák, ha unokákat szülhetnének NEKÜNK”

Kovács Ákos:

“A nőknek nem az a dolguk, hogy ugyanannyi pénzt keressenek, mint a férfiak – én így érzem… hanem mondjuk a női princípiumot beteljesíteni, nem? Hogy mondjuk, valakihez tartozni. Valakinek gyereket szülni. Anyának lenni.”

Ezeket a magvas gondolatokat sose feledd, és másokat is emlékeztess majd rá, ha eljön a választás ideje!

Magyar Péter megnyitó beszéde

Első pódiumbeszélgetés

Mennyire nagy kihívás megteremteni a munkahely és magánélet egyensúlyát? Erre a kérdésre kereste a választ az első pódiumbeszélgetésen Ordas Eszter budapesti frakcióvezető moderálásával Rost Andrea, Forsthoffer Ágnes és Boros Péterné.

Forsthoffer Ágnes Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének régióvezetője, beosztásából következően rengeteg ember munkaadója, így mind munkaadói, mint pedig munkavállalói oldalról meg tudta osztani tapasztalatait és meglátásait. Szerinte nem is az egyensúlyát kell megteremteni a munkahelynek és a magánéletnek, hanem a harmóniáját. Mert mindenkinek mások az igényei, és a belső harmónia a fontos. Ezt kell a munkaadókat beleértve mindenkinek megértenie.

Boros Péterné Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke a generációk közötti különbségekről beszélt, a változó elvárásokról. A munkajogok formálásának fontosságáról. Hogy hogyan lehetne ösztönözni a munkahelyi körülmények megteremtésével azt, hogy legyen mód a gyermekvállalásra. Kiemelte: nagyon fontos, hogy nőként, anyaként milyen mintákat közvetítünk a következő generáció számára. “Fontos, hogy lássák rajtunk is, hogy munkánkat hivatásból, lelkesen csináljuk és megmaradhasson mindenki a saját élete főszereplője.”

Rost Andrea operaénekes arról beszélt, hogy egy nőnek ma túl sok szerencse kell ahhoz, hogy jó körülmények között boldogan tudjon gyermeket nevelni. Hangsúlyozta emellett a nők közötti szolidaritás fontosságát. Idézzük: “A Magyar Állami Viperaházban, nagyon jól megtanultam milyen az, amikor nincs összetartás és szolidaritás a nők között. Kell az, hogy mi nők széthúzás helyett egymást támogassuk és kiálljunk. Merjünk változtatni. Bennem rengeteg energia van, és nagyon sok mindent szeretnék megváltoztatni, a jövőnket, a családjainkat, és a gyerekeknek egy örökséget átadni, hogy egy olyan világban élhessenek majd, amiről még csak álmodozunk. Ez most rajtunk múlik és ez gyönyörű – erre vagyunk most felhívva, hogy legyenek nagyon konkrét elképzeléseink és nagyon konkrét kívánságaink. Én azt szeretném, hogy egy fantasztikus női közösség tegyen azért, hogy ez az ország egy jobb hely legyen.”

Második pódiumbeszélgetés

A csökkenő magyarországi születésszám és a demográfiai válság témakörét járták körül a második kerekasztal résztvevői.

Juhos Andrea a beszélgetés moderátoraként arra próbált választ kapni a résztvevőktől, hogy milyen megoldásokkal lehetne előállni a demográfiai válság mérséklése érdekében és mit tehet a politika azért, hogy jobb környezetet teremtsen a családalapításhoz?

Kapitány Balázs demográfus szerint a magyarországi családpolitikai rendszerben az a furcsa, hogy rengeteg pénzt költünk rá, de mégsem hatékony. A családtámogatás viszont csak akkor lehet jó, ha az ember érzi, hogy van egy védőháló. A mi esetünkben az állam elcsúszott egyetlen támogatási irányba, nincs védőháló – ha baj van, kilép az állam.

Barna Judit, a TISZA fővárosi képviselője ugyanezt a problémát közelítette meg saját szemszögéből: a családalapítás előtt álló egyedülálló nők nem is tudnak elkezdeni otthont teremteni, hiszen a rendszer azokat nem támogatja, akik a családalapítás feltételeit tudatosan szeretnék megteremteni.

Kollár Kinga, a TISZA EP és fővárosi képviselője rávilágított: A magyar családtámogatási rendszer azokat segíti a legkevésbé, akiknél a bizonytalanság a legmagasabb. Szerinte a terület, ahol nagy segítségre lenne szükség, az a nők munkahelyre történő visszatérésének segítése.

Nyéky Boldizsár szülész-nőgyógyász kiemelte: fontos, hogy vigyázzunk, megbecsüljük és értékeljük azokat a nőket, akik gyermeket szeretnének vállalni. Beszélt róla, hogy orvosként miként támogathatjuk a gyermekvállaláson gondolkodókat és beszámolt a nyugat-európai családtámogatási gyakorlatokról is.

Záró pódiumbeszélgetés

Az utolsó pódiumbeszélgetés során a családon belüli erőszak megelőzésének és kezelésének kérdéseiről beszéltünk, igazán komolyan tapasztalattal rendelkező szakemberek segítségével.

A panelisták között volt Incze Zsuzsa, a Csellengők című műsor alapítója, szerkesztő-műsorvezetője, dr. Bagó Klára pszichológus, Bódis Kriszta író, pszichológus, a Van Helyed Alapítvány vezetője, valamint dr. Bekker Molnár Zita jogász. A beszélgetést Kraszkó Zita moderálta, amely alatt rávilágítottak a magyar gyermekvédelem elképesztő sebeire, a magyar állam tragikus következményekkel járó felelőtlen társadalompolitikájára.

Incze Zsuzsa a beszélgetés közepe felé feltette a kérdést: Ti mit tennétek, hogy ha a kezetekbe kerülhetne egy olyan jogar, ami lehetővé teszi, hogy valamit megváltoztassatok a magyar gyermekvédelmi rendszerben? Hol kezdenétek el a rendszer átalakítását?

Bódis Krisztina erre így felelt: Kutatással kezdeném, feltárnám mi a mai magyar valóság, számos eset van ma a radar alatt, figyelmen kívül hagyott családon belüli bántalmazások, lehalkított gyermekvédelmi ügyek. Majd a társadalompolitikai vízió megalkotásával folytatnám, ezt követi a szakpolitika alkotás. Fontos, hogy kialakuljon egy konszenzus a társadalompolitikai vízió kapcsán, hiszen csak úgy lehet maradandó szakpolitikát alkotni. A szakpolitika-alkotást rengeteg szakember bevonásával kell megtenni, akik valóban terepen dolgoznak. Emellett egy olyan rendszert kell létrehozni, hogy a bajbajutottaknak mindig legyen kihez fordulni.

A beszélgetés során Bekker Molnár Zita rávilágított, hogy jogi szempontból is óriási egyenlőtlenségek vannak a rendszerben. Szerinte nagy eredmény lesz, ha sikerül elérni, hogy egy szegény család büntetőperén is ugyanazok az elvek érvényesüljenek, mint egy gazdag családban – itt is meg kell szüntetni a megkülönböztetéseket.

Dr. Bagó Klára így összegezte a gondolatait: Ha egészséges emberek alkotják a társadalmat, akkor a gyermekvédelem ösztönös és természetes lesz. Ki kell jönnünk egymással mind emberileg, mind közösségileg, mind pedig nemzetileg.

Incze Zsuzsa a következő mondatokkal zárta a beszélgetést: Lehetetlen az áldozatok számát megváltoztatni egyik percről a másikra, ez nem egyszerű feladat. Én csak azt kívánom: A TISZA söpörje ki ezt a kormányt. Jöjjön létre egy igazságos, őszinte, tiszta, egyenes jószándékú, a magyar emberek és magyar gyermekek érdekét szolgáló média.

újbuda #rendszertvaltok


A fenti QR kóddal a „Legyél a Változás Egyület„-et tudod támogatni REpontoknál. Köszönjük!

XI. kerületi TISZA SZIGET TAGSÁG – ra itt tudsz jelentkezni.

Érdekesnek találtad ezt a cikket? Legyél te is köztünk, legyél te is Rendszerváltó!